Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот карантин во светот

Милиони во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгиот карантин поради пандемијата во светот доцна во четврток навечер, иако бројот на случаи сè уште е близу до рекордно ниво, а пабовите, рестораните и кафулињата брзаат да ги наполнат залихите пред да ги отворат вратите.

Фото: ЕПА

Од почетокот на август, жителите на вториот по големина град во Австралија се во изолација - нивно шесто затворање за време на пандемијата - за да ја задушат епидемијата предизвикана од високо заразниот делта сој.

Официјалните лица ветија дека ќе ја укинат забраната откако вакцинацијата со две дози за лица над 16 години ќе надмине 70 проценти во државата Викторија, чиј главен град е Мелбурн.

Премиерот Скот Морисон во четвртокот потврди дека државата ја постигнала таа цел, така што имало места каде вакцинацијата достигнала 80 и 90 проценти.

Од 23:59 часот (13:59 GMT) во пабовите и кафулињата може да има 20 посетители - кои се вакцинирани со две дози - во затворени простории и 50 на отворено, додека фризерите можат да дозволат влез за пет клиенти. Маските и понатаму ќе бидат задолжителни и во затворено и на отворено.

Додека компаниите се подготвуваат да ги пречекаат купувачите, дневниот број заразени во Викторија се зголеми на 2.232 во четвртокот, што го прави втор најголем дневен број во која било австралиска држава за време на пандемијата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе