На самитот во Манила

Медведев: Трамп е добронамерен

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави денес дека накратко разговарал со американскиот претседател Доналд Трамп на самитот АСЕАН во Манила и додаде дека Трамп е „отворен и добронамерен".

Медведев рече дека бил задоволен што разговарал со американскиот претседател на разни теми, пренесоа руските агенции.

„Се присетивме, меѓу другото, на историјата на нашите односи со САД, Втората светска војна и уште неколку теми“, кажа тој.

Рускиот премиер оцени дека руско-американските односи се на најниско ниво во последните неколку децении.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе