Медведев: Нашите непријатели тврдат дека ни недостига оружје. Морам да ги разочарам

Русија има доволно оружје, а новата воена опрема е на пат, кажа денес Дмитриј Медведев, поранешниот претседател на Русија и актуелен потпретседател на Советот за безбедност на Руската Федерација.

Фото: ЕПА

Во последно време западни експерти поприлично шпекулираат за руските залихи на оружје, односно за тоа дека на боиштето во Украина потрошила значителен дел од своите резерви на оружје и муниција. Медведев денес на средба со функционери на руската воена индустрија порача дека непријателите на Русија постојано тврдат дека им „недостига ова или она“.

„Морам да ги разочарам, имаме доволно од сè“, кажа тој, и додаде дека „испораки на илјадници парчиња ново оружје и воена опрема е во тек“. „Воспоставивме добар ритам на испораки од почетокот на годината, сега мораме да го одржиме“, порача Медведев.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе