Медведев: Мора да бидеме подготвени на агресивни акции на НАТО

Високиот руски функционер и поранешен претседател Дмитриј Медведев изјави дека Москва мора да биде подготвена за можни агресивни акции на НАТО, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Фото: ЕПА

Медведев, кој сега ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, рече дека военото зајакнување на границата на НАТО со Русија повеќе не е само говорна фигура.

Минатата недела тој го предупреди НАТО дека Русија, доколку Шведска и Финска се приклучат на алијансата, ќе распореди нуклеарно оружје и хиперсонични проектили во својата европска ексклава.

Пред да ја започне инвазијата, Русија бараше НАТО да се воздржи од какво било идно проширување, но војната доведе до распоредување на уште повеќе сили на НАТО на нејзиното источно крило.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе