Маж во Франција му удри шлаканица на претседателот Макрон (ВИДЕО)

Неименуван маж денес му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета во југоисточна Франција, пишува Би-би-си.

Screenshot

На видеото што кружи на социјалните мрежи, се гледа како Макрон се приближува до бариерата за време на неговата посета на Таин-ел Ермитаж надвор од градот Валенс.

На видеото се гледа како маж во зелена маица со маска на лицето во еден момент го плеска претседателот.

Додека му удира шлаканица се слуша извикување на зборовите „Долу со Макронизмот“.

Полицијата по инцидентот уапсила две лица, пренесоа француските медиуми.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе