Маж со опасна хемикалија нападна градинка во Кина повредувајќи над 50 деца

Најмалку 51 дете се повредени на југозападот на Кина откако 23-годишен маж упаднал во градинка и ги нападнал децата со натриум хидроксид.

Нападот се случил вчера попладне во градот Каијуан во провинцијата Јунан. Освен децата повредени се тројца негуватели.

Напаѓачот бил уапсен еден час по инцидентот. Си-ен-ен јавува дека ја распрскувал хемикалијата поради одмазда.

Натриум хидроксид, познат и како хаустична сода, се користи во индустријата на вештачки влакна и свила, текстилната индустрија и во производството на сапун и други средства за перење.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе