Маж со нож нападна луѓе во Полска, едно лице е мртво а седум се повредени (ВИДЕО)

Една жена е убиена и седум луѓе се повредени во напад со нож во трговски центар во Полска.

Мажот е идентификуван како Конрад К. (27), и почнал со нож да ги напаѓа од грб посетителите на шопинг центарот ВИВО во градот Сталова Вола.

Сведоците изјавија дека еден од посетителите го совладал напаѓачот, кој веднаш бил уапсен. Жртвите итно биле пренесени во болница, а 50-годишна жена им подлегнала на повредите.

Полицијата соопшти дека напаѓачот не пружал отпор при апсењето и мирно бил одведен во станица. Сѐ уште не се знае мотивот на нападот.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе