Наметнат со знамето на земјата

Маж на протестите во Ирак се појави со лав (ВИДЕО)

Маж на протестите во Ирак се појави со лав, наметнат со знамето на земјата.

 

Тој е снимен како оди по улиците со лав на поводник.

Не е познато каде точно е направена снимката, но во последниов месец дена протестите се организираат  во Багдад и во јужните провинции на земјата. Некои од нив се претворија во насилство.

Најмалку 320 луѓе настрадаа од почетокот на протестите, на 1 октомври, а илјадници се ранети.  

Припадниците на безбедносните сили стрелаат со боева муниција, гумени куршуми и солзавец директно во телата на демонстрантите. Во вчерашните судири се убиени четворица демонстранти, од нив тројца настрадаа од солзавецот чиишто патрони се десет пати посилни од вообичаените. 

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

повеќе