„Масовна“ потрага по наоружена жена која се закани на годишнината од масакрот во Колумбајн (ВИДЕО)

Многу училишта во областа на Денвер денес ќе бидат затворени додека властите спроведуваат „масовна потрага" по млада жена за која велат дека е „опседната" со пукањето во средното училиште Колумбајн од 1999 година. Тие велат дека се заканила само неколку дена пред 20-годишнината од нападот во училиштето, кога загинаа 13 лица.

Властите ја бараат Сол Паис (18), за која се смета дека тајно се заканила, а тоа ги поттикнале Колумбајн и 20 други училишта надвор од Денвер да ги заклучат вратите речиси три часа во вторникот попладне.

Сите училишта во близината на Денвер се повикани да ја зајакнат безбедноста, бидејќи заканата е оценета за „веродостојна и општа“, изјави Патриша Билингер, портпаролка на Одделот за јавна безбедност во Колорадо.

Некои училишта ги пуштија учениците откако е повикано дополнително обезбедување и ги откажале вечерните активности или ги преместиле внатре.

„Секогаш го зголемуваме вниманието околу ваквите годишнини“, рече Билингер.

Паис отпатувала за Колорадо од Мајами во понеделникот вечер и купила сачмарка и муниција, според канцеларијата на Шерифот на округот Џеферсон и ФБИ. Таа последен пат била видена во подножјето западно од Денвер, се смета за вооружена и крајно опасна и не треба да ѝ се пристапува, велат тие.

„Ова стана масовна потрага... и секоја агенција за спроведување на законот учествува и помага во потрагата“, изјави Дин Филипс, специјален агент директор на ФБИ во Денвер.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе