Маск: Сега можете да купите Тесла со биткоини

Извршниот директор на американскиот производител на електрични автомобили Тесла Илон Маск во средата објави дека сега ќе биде можно за автомобилите на компанијата да се плати со помош на криптовалутата биткоин.

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

„Сега можете да купите Тесла со биткоини“, напиша претприемачот на својата страница на Твитер во средата.

Опцијата за плаќање со биткоин ќе биде достапна надвор од САД кон крајот на 2021 година, додаде Маск.

Американската компанија Тесла на 8 февруари објави дека инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и објави дека во блиска иднина ќе им овозможи на клиентите да плаќаат за нејзините автомобили во таа криптовалута.

„Една од најголемите компании во светот инвестираше во биткоин, што значи дека сите инвеститори во Тесла се изложени (или барем само еден фонд Ес-енд-Пи 500)“, рече тогаш Елон Маск.

Тој исто така поддржа и други дигитални валути, како што е доџкоин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе