Маск: Сега можете да купите Тесла со биткоини

Извршниот директор на американскиот производител на електрични автомобили Тесла Илон Маск во средата објави дека сега ќе биде можно за автомобилите на компанијата да се плати со помош на криптовалутата биткоин.

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

„Сега можете да купите Тесла со биткоини“, напиша претприемачот на својата страница на Твитер во средата.

Опцијата за плаќање со биткоин ќе биде достапна надвор од САД кон крајот на 2021 година, додаде Маск.

Американската компанија Тесла на 8 февруари објави дека инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и објави дека во блиска иднина ќе им овозможи на клиентите да плаќаат за нејзините автомобили во таа криптовалута.

„Една од најголемите компании во светот инвестираше во биткоин, што значи дека сите инвеститори во Тесла се изложени (или барем само еден фонд Ес-енд-Пи 500)“, рече тогаш Елон Маск.

Тој исто така поддржа и други дигитални валути, како што е доџкоин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе