Маск: Сега можете да купите Тесла со биткоини

Извршниот директор на американскиот производител на електрични автомобили Тесла Илон Маск во средата објави дека сега ќе биде можно за автомобилите на компанијата да се плати со помош на криптовалутата биткоин.

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

„Сега можете да купите Тесла со биткоини“, напиша претприемачот на својата страница на Твитер во средата.

Опцијата за плаќање со биткоин ќе биде достапна надвор од САД кон крајот на 2021 година, додаде Маск.

Американската компанија Тесла на 8 февруари објави дека инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и објави дека во блиска иднина ќе им овозможи на клиентите да плаќаат за нејзините автомобили во таа криптовалута.

„Една од најголемите компании во светот инвестираше во биткоин, што значи дека сите инвеститори во Тесла се изложени (или барем само еден фонд Ес-енд-Пи 500)“, рече тогаш Елон Маск.

Тој исто така поддржа и други дигитални валути, како што е доџкоин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе