Маск: Сега можете да купите Тесла со биткоини

Извршниот директор на американскиот производител на електрични автомобили Тесла Илон Маск во средата објави дека сега ќе биде можно за автомобилите на компанијата да се плати со помош на криптовалутата биткоин.

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

„Сега можете да купите Тесла со биткоини“, напиша претприемачот на својата страница на Твитер во средата.

Опцијата за плаќање со биткоин ќе биде достапна надвор од САД кон крајот на 2021 година, додаде Маск.

Американската компанија Тесла на 8 февруари објави дека инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и објави дека во блиска иднина ќе им овозможи на клиентите да плаќаат за нејзините автомобили во таа криптовалута.

„Една од најголемите компании во светот инвестираше во биткоин, што значи дека сите инвеститори во Тесла се изложени (или барем само еден фонд Ес-енд-Пи 500)“, рече тогаш Елон Маск.

Тој исто така поддржа и други дигитални валути, како што е доџкоин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе