Маск на Твитер: Купив биткоин, етереум и доџкоин. Тоа е тоа

Илон Маск, извршниот директор на Тесла, денес откри во кои криптовалути неодамна инвестирал.

Фото: ЕПА

Маск, познат поборник за криптовалути, откри дека не инвестирал во меме криптовалутата шиба ину, иако неговите твитови за меме криптовалутите во минатото предизвикаа огромен раст на цените.

Во серија твитови, повтори дека го поддржува доџкоин, нарекувајќи го „народна крипта“, како и многу негови вработени во Тесла и Спејсекс.

Но, тој рече дека нема никаква врска со непрофитната фондација Доџкоин. Вели дека ниту тој ниту неговиот соработник Џаред Бирчал не биле во советодавниот одбор на фондацијата која работи на промовирање криптовалути преку патенти, застапување и заштитен знак.

Во еден твит, тој откри дека купил биткоин и етериум, двете најголеми криптовалути во светот, што е портфолио за кое тој и претходно јавно зборуваше.

Доџкоин скокна за 7,7 проценти по овие објави и со него во понеделникот наутро се тргуваше по 0,27 долари (0,20 фунти).

Вредноста на криптовалутата шиба ину порасна за повеќе од 50 проценти и достигна рекорд од 0,000044 американски долари во неделата, со што стана единаесетта најголема криптовалута на пазарот.

Но, кога еден корисник на Твитер го праша Маск колку токени од шиба ину поседува, неговиот одговор беше: „Ништо“.

До понеделник наутро, вредноста на криптовалутата шиба ину падна на 0,000039 долари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе