Мускат го осуди „варварскиот напад“

Малта: Убиена блогерката која ја обвинуваше владата за корупција, ѝ поставиле бомба под автомобилот

Малтешката блогерка Дафне Каруана Галиција, чии обвиненија за корупција на владата доведоа до предвремени избори во јуни, денес загина во експлозија од бомба поставена под нејзиниот автомобил, соопштија полициски и политички извори.

Експлозијата се случила во местото Биднија, веднаш откако го напуштила домот, се вели во извештаите. Детонацијата била толку силна што возилото било фрлено во блиското поле, пренесе Ројтерс.

Малтешкиот премиер Џозеф Мускат на прес-конференција свикана по злосторството го осуди „варварскиот напад“ и им нареди на безбедносните сили да ги употребат сите расположливи средства за сторителите да бидат доведени пред лицето на правдата.

„Она што се случи денес е неприфатливо на неколку нивоа. Денес е црн ден за нашата демократија и слобода на изразување“, рече Мускат и го повика островот на единство.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе