Максико му одобри азил на Моралес

Мексико му го одобри барањето на поранешниот претседател на Боливија Ево Моралес за азил, изјави синоќа мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард.

„Веднаш ќе го информираме министерството за надворешни работи на Боливија дека, според меѓународното право, мора да му овозможи наа Моралес слободно да излезе од земјата“, порача Ебрард.

Ево Моралес, првиот домородец претседател на Боливија, поднесе оставка откако на тоа го повика војската и по повеќенеделни протести поради спорните резултати на претседателските избори.

Ебрард претходно изјави дека Мексико ќе му даде азил на боливискиот претседател доколку тој тоа го побара.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе