Максико му одобри азил на Моралес

Мексико му го одобри барањето на поранешниот претседател на Боливија Ево Моралес за азил, изјави синоќа мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард.

„Веднаш ќе го информираме министерството за надворешни работи на Боливија дека, според меѓународното право, мора да му овозможи наа Моралес слободно да излезе од земјата“, порача Ебрард.

Ево Моралес, првиот домородец претседател на Боливија, поднесе оставка откако на тоа го повика војската и по повеќенеделни протести поради спорните резултати на претседателските избори.

Ебрард претходно изјави дека Мексико ќе му даде азил на боливискиот претседател доколку тој тоа го побара.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе