„Тешки последици за Европејците“

Макрон: Војната се врати во Европа и ќе трае

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изрази уверување дека војната ќе трае и предупреди дека руската инвазија на Украина ќе има тешки последици за Европејците.

Фото: ЕПА

Тој рече дека инвазијата ќе влијае на извозот на суровини и намирници, како и на цените на енергијата.

„Војната се врати во Европа. Оваа војна беше еднострано избрана од Путин. Оваа војна ќе трае и сите кризи што следуваат ќе остават трајни последици. Мора да се подготвиме со многу одлучност и солидарност“, рече Макрон.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан во телефонски разговор со него го поддржал исклучувањето на Русија од глобалниот платежен систем СВИФТ.
 
„Франција исто така беше подготвена да ѝ испорача оружје и воена опрема на Украина“, напиша Кулеба на Твитер.

Француската морнарица пресретна и заплени товарен брод во Англискиот канал, упатен кон рускиот град Санкт Петербург, за кој постои сомнеж дека прикршува санкциите на ЕУ воведени кон Москва.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе