Ќе предложи смирување на тензиите

Макрон во петок ќе разговара со Путин за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон во петок ќе има телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин за украинската криза.

EPA-EFE

„Ќе имам телефонски разговор со претседателот Путин во петок наутро за заедно да ја разгледаме целата ситуација“, им кажа Макрон на новинарите во Берлин по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Елисејската палата вчера соопшти дека Макрон на Путин ќе му предложи „пат за смирување на украинската криза“.

„Загрижени сме, но и многу внимателни да не создадеме двосмисленост и дополнителна нестабилност“, наведе кабинетот на францускиот претседател среде тензиите на Западот и Русија поради Украина.

Лидерите на САД и европските земји разговараа на видео-состанок во понеделникот за украинската криза.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе