Ќе предложи смирување на тензиите

Макрон во петок ќе разговара со Путин за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон во петок ќе има телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин за украинската криза.

EPA-EFE

„Ќе имам телефонски разговор со претседателот Путин во петок наутро за заедно да ја разгледаме целата ситуација“, им кажа Макрон на новинарите во Берлин по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Елисејската палата вчера соопшти дека Макрон на Путин ќе му предложи „пат за смирување на украинската криза“.

„Загрижени сме, но и многу внимателни да не создадеме двосмисленост и дополнителна нестабилност“, наведе кабинетот на францускиот претседател среде тензиите на Западот и Русија поради Украина.

Лидерите на САД и европските земји разговараа на видео-состанок во понеделникот за украинската криза.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе