Макрон сака да ја види Меркел на чело на Европската комисија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка Ангела Меркел да стане претседателка на Европската комисија, главното европско извршно тело.

„Ако тоа го сака, ќе ја поддржам“, изјави тој за швајцарската телевизија РТС во вторникот вечер во Женева.

Сепак, Меркел стави до знаење дека нема да бара работа во европската институција по истекот на нејзиниот мандат на канцеларка.

Макрон ја повтори својата резервираност за кандидатурата на Манфред Вебер, изборот на ЕПП, додека Меркел го поддржува германскиот конзервативец.

„Никој не го познава шпиценкандидатот“, рече Макрон користејќи го германскиот термин од европските кругови за водечките кандидати кои се номинирани од главните политички групации во Европскиот парламент.

„На Европа ѝ се потребни познати лица, силни личности, потребни ѝ се луѓе кои имаат личен кредибилитет и компетентност за своите должности“, рече Макрон.

Макрон и Меркел учествуваа во обележувањето на 100-годишнината од Меѓународната организација на трудот во вторникот во Женева, но не се сретнаа на маргините на настанот, изјавија извори од француската и германската влада.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе