Макрон пред протестите на „жолтите елеци“ испраќа војска на улиците

Францускиот претседател Емануел Макрон нареди распоредување воени антитерористички единици кои ќе ги штитат службените згради и други позиции за полициските сили да можат да се фокусираат на протестите на „жолтите елеци“, соопшти француската влада.

Инцијативата на Макрон ќе им овозможи на силите на редот да се фокусираат на движењето на демонстрантите и одржувањето и воспоставувањето на редот, кажа портпаролот на владата Бенџамин Гриво, четири дена откако 18-тиот протест на „жолтетите елеци“ на Елисејските полиња беше обележан со насилство.

„Ги имаме на располагање воените единици Сентинел“, изјави Гриво.

На главните туристички дестинации како Елисејските полиња протестите се забранети, како и во одредени квартови на големите градови. Премиерот Едуар Филип во понеделникот најави низа мерки по насилствата во саботата.

Војниците во Франција веќе ги штитат синагогите и џамиите, позициите особено изложени на опасност од тероризам како туристичките знаменитости и железничките и автобуските станици. Тие се речиси постојано присутни и на аеродромите и во музеите.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе