Макрон побара прошка од Алжирците

Претседателот Емануел Макрон побара прошка од Алжирците кои се бореле за Франција за време на алжирската војна за независност.

EPA-EFE

Макрон призна дека Франција не ја извршила својата должност кон групата борци познати како Харкиси, јавува Би-би-си.

Многумина живееле во лоши услови зад бодликави жици откако владата одбила да го признае нивното право за престој во Франција, пишува Франс прес.

Оние кои останале во Алжир се соочиле со дивјачки одмазди како соработници.

Зборувајќи пред публика на Харкиси и нивните потомци во Париз, Макрон вети закони за репарација, како и споменик.

„Во име на Франција, им признавам на Харкисите и на нивните деца дека Републиката им останала должна. На борците сакам да им изразам благодарност“, кажа Макрон.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе