Макрон: НАТО мора да знае кои му се непријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот изјави дека НАТО мора јасно да ги одреди своите стратешки приоритети и да знае кои му се непријатели, скоро една година по неговата изјава дека Алијансата е во состојба на „мозочна смрт".

Фото: ЕПА

„Мора да знаеме кои се и каде се нашите непријатели“, рече Макрон на прес-конференција. НАТО мора да донесе стратегија за Русија, а Кина не би требало да биде приоритет, додаде тој.

На НАТО му треба стратегија кон Русија која е „остра, дури и непопустлива, во случај кога Русија организира упади, сајбер напади или заплашувања, но која исто така дозволува да се земе предвид географијата на Европа“, рече Макрон.

Сојузниците на НАТО ќе одржат самит во Брисел следната недела.

Ројтерс на крајот на март објави дека планот вреден 20 милијарди долари за да му се даде на НАТО поголема флексибилност во справувањето со предизвиците како што се подемот на Кина и климатските промени, наиде на силен отпор од Франција, која изрази загриженост дека тој потег може да ги загрози нејзините сопствени приоритети во одбраната.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе