Макрон ги навреди Бугарите. Борисов: Нема да дозволам да го навредува нашиот народ

Бугарија формално протестираше против „навредливите“ изјави на францускиот претседател Емануел Макрон кажани во интервју за десничарскиот весник Актуелни вредности за „бугарските банди“ и „нелегалните активности“.

Макрон во интервјуто, зборувајќи за мигрантската политика на својата земја, кажа дека „повеќе сака да има нелегална, регистрирана миграција, со квоти, во текот на „икс години“, отколку нелегални активности“.

„Повеќе сакам да имаме луѓе кои нелегално доаѓаат од Гвинеја или Брегот на Слоновата Коска и кои доаѓаат да работат наместо бугарските и украинските банди“, кажа францускиот претседател.

„Сметам дека тоа што го кажа претседателот Макрон е навредливо за бугарската заедница во Франција“, кажа бугарската министерка за надворешни работи Екатерна Захариева додавајќи дека побарала од бугарскиот амбасадор во Франција да му предаде протестна нота на француското министерство за надворешни работи.

Во истиот контекст француската амбасадорка во Софија е повикана утре во бугарското министерство за надворешни работи за да даде објаснување на ова интервју.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера кажа дека се слушнал со Макрон кој објаснил дека неговите зборови се погрешно протолкувани.

„Ме увери дека не ги критикувал бугарските државјани, работници или институции“, напиша Борисов на Фејсбук.

„Како премиер нема никому да дозволам да го навредува напиот народ и се надевам дека таквите ситуации нема да се повторуваат“, заклучи шефот на бугарската влада.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе