Макрон: Француските сили го убија лидерот на Исламска држава во Сахара

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата објави дека француските воени сили го убиле исламскиот милитант Аднан Абу Валид ал-Сахрави, водачот на Исламска држава во Голема Сахара.

Фото: ЕПА

„Ова е уште еден голем успех во нашата борба против терористичките групи во Сахел“, напиша Макрон на Твитер.

Сахрави бил долгогодишен водач на Исламска држава во регионот Сахел во западна Африка и цел на неговата група во смртоносниот напад во 2017 година биле американските војници, соопшти канцеларијата на Макрон.

Во август 2020 година, Сахрави лично наредил убиство на шест француски добротворни работници и нивниот возач од Нигерија, се додава.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе