Мајка во Турција фрли четири деца од трети кат за да ги спаси од пожар (ВИДЕО)

Жена во Турција ги спаси своите четири деца така што за време на пожар кој ја зафатил нивната зграда ги фрлила од трети кат.

Screenshot: Youtube

Семејството живеело во петкатница во истанбулскиот кварт Есенлер, која во средата ја зафатил пожар.

Минувачите и станарите на зградата под нивниот прозорец растегнале чаршаф за да ги фатат децата. Итна служба потоа ги превезла децата во болница.

„Прво глеавме како се крева црн чад. Потоа ги слушнавме децата како викаат од прозорец и веднаш го подготвивме чаршафот. Жената ги фрлаше децата од прозорецот, ние ги фаќавме“, кажа еден сведок на настанот.

Мајката превентивно била префрлена во болница, но подоцна било потврдено дека ни таа ни децата немаат потешки повреди.

Од зградата во пламен биле спасени уште две деца и две возрасни лица. Пожарот подоцна го изгасиле службите.

Легенда под Главна слика

Screenshot: Youtube

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе