И покрај замрзнувањето на преговорите

Мадуро: Спремни сме за договор со опозицијата, со почитување на Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро изјави дека власта е спремна на „постигнување договор“ со опозицијата и покрај замрзнувањето на преговорите пред три дена.

„Верувам во политички, општествен и економски дијалог, бидејќи верувам во зборот“, кажа Мадуро синоќа на собир во Каракас на кој беа осудени најновите американски санкции против Венецуела.

Мадуро изрази спремност за „дијалог, постигнување договор, но со почитување на Венецуела“.

Мадуро пред три дена поради новите американски санкции го откажа учеството на делегацијата на владата на преговорите со претставниците на опозицијата на Барбадос, во обид да се реши политичката криза во земјата.

Венецуела со месеци минува низ длабока политичка крза поради борбата на претседателот Николас Мадуро и лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо кој сам се прегласи за привремен претседател на државата и кого го признаа 50-тина земји, предводени од САД.

Земјата е погодена и од сериозна економска криза која дополнително е влошена од американските финансиски санкции воведени во обид за симнување на Мадуро од власта. Во Венецуела има недостиг од основните намирници и лекови.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе