Мадуро прими вакцина Спутник V и рече: „Спасиба“

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, ја прими руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот. Првата група руски вакцини пристигнаа во Венецуела кон средината на февруари, а тогаш Мадуро им се заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин и на руската влада.

Фото: ЕПА

„Како што му ветив на народот, тоа и го направив. Мојата прва доза, се вакцинирав“, рече тој.

Потоа додаде на руски јазик: „Спасиба“ (благодарам).

Медиумите јавуваат и дека и сопругата на претседателот, Силија Флорес, исто така примила руската вакцина, а вакцинацијата беше пренесувана во живо преку твитер-профилот на Мадуро.

Инаку, првата група руски вакцини пристигнаа во Венецуела кон средината на февруари, кога Мадуро исто така им се заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин и на руската влада за испораката на „Спутник V“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе