Мадуро: Имаме лек кој ја уништува короната, а нема нуспојави

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро тврди дека венецуелски научници развиле лек за коронавирусот кој 100 отсто ја уништува болеста и нема нуспојави.

EPA-EFE

„Студијата траеше шест месеци и резултатите покажаа дека стоотстотно го уништува ковид-19 вирусот, без токсични ефекти врз здравите молекули“, кажа Мадуро.

Тој во постот на Твитер наведе дека во срцето на „лекот кој го уништува ковид-19“ е молекулата ДР10 „која се користи за лекување на хепатит Ц, човечкиот папиломавирус и еболата“.

Мадуро додаде дека во следните денови Венецуела на Светската здравствена организација (СЗО) ќе ѝ ги проследи резултатите на тестирањата кои се спроведени во венецуелскиот Институт за научни истражувања.

Венецуелскиот претседател претходно кажа дека во Венецуела ќе пристигнат илјадници дози од рускиот лек авифавир кој се користи во лекувањето на коронавирусот и дека лекот ќе биде бесплатен за граѓаните.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе