Мадуро го започна вториот претседателски мандат

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро го започнува својот втор мандат, и покрај меѓународните критики дека неговиот реизбор е незаконски.

На Мадуру му замераваат бидејќи уште повеќе ќе ја изолира оваа јужноамериканска земја оптоварена со голема економска криза.

Мадуро победи на изборите минатата година и покрај економскиот хаос, воглавно поради тоа што опозицијата го бојкотираше гласањето во 2018, пренесе Ројтерс.

Додека лидерите на опозицијата тврдат дека инаугурација ќе биде момент кога Мадуро во светот ќе биде окарактеризиран како диктатор, венецуелскиот претседател вели дека тие се обидуваат церемонијата на давање заклетва да ја претворат во „светска војна“.

„Но, нека врнат дождови, нека има молњи и грмотевици, ние ќе триумфираме“, изјави вчера Мадуро.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе