Белград тврди

Мадагаскар го повлече признавањето на Косово

Република Мадагаскар го информирала министерството за надворешни работи на Србија дека ја повлекла одлуката за признавање на Косово, пренесуваат српските медиуми.

„Добивме нота од министерството за надворешни работи на Мадагаскар, во која нѐ информира дека на 5 декември Република Мадагаскар донела одлука за повлекување на признавањето на Косово“, кажа шефот на српската дипломатија и вицепремиер Ивица Дачиќ за Танјуг.

Тој укажа дека Мадагаскар е дванаесеттата земја што „го повлече признавањето на еднострано прогласената независност на Косово“.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе