Лукашенко жестоко го бранеше Путин. Тој му порача на Западот: Ова е многу опасен момент

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска силно ги бранеше руските акции во Украина, тврдејќи дека доколку Русија „само малку да задоцнела со својата воена операција, руската територија ќе претрпела силен напад на своите граници".

„Ако некој сака да вика дека сме отишле некаде каде што не требало, дека сме започнале нешто што не требало, само замислете што ќе ви се случеше да задоцневте барем две недели или еден месец“, им рече Лукашенко на новинарите за време на заедничката прес-конференција со Владимир Путин.

Белорускиот лидер ги обвини „Вашингтон, Брисел и Лондон“ за предизвикување на кризата во Украина и рече дека економските санкции против Русија се „психолошки операции“ организирани од Обединетото Кралство. Тој, исто така, ги обвини САД дека ги поттикнуваат Полска и балтичките земји против Москва.

„Нашата понова историја не доживеала толку опасен момент во нашиот однос со Западот како денес... Некои од вас рекоа дека Студената војна завршила и дека ќе живееме во нова цивилизирана ера заснована на меѓусебно разбирање и надмоќта на меѓународното право. И ние така мислевме, но Западот не, тие тогаш не нè уништија, па решија сега да тргнат“, рече тој.

„Постоеше една јавна личност на Западот во 1930-тите и 1940-тите, која исто така се обиде да воведе нов поредок и многу добро знаеме како заврши тоа. Затоа, мислам дека Вашингтон треба да се врати во неодамнешното минато. Нашите татковци и предци тогаш издржаа и беа победници и така и ние ќе бидеме победници како што бевме во нашата заедничка 1000-годишна историја“, рече тој.

Путин рече дека Белорусија „во моментов не е ништо помалку погодена отколку Русија“. „Никогаш не се сомневавме дека ако некој ни понуди рамо, тоа ќе биде Белорусија“, рече тој.

Што се однесува до ефектот на санкциите врз дестабилизацијата на руско-белоруските врски, Путин рече дека тие се „целосно залудни“. „Овој трик дефинитивно нема да ви успее. Само ќе станеме посилни“, рече тој, додавајќи дека „(штетата) на која нашите непријатели сметаа не се случи“.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе