Претседателот на Белорусија

Лукашенко во Белград пречекан со химна, почесен оган и црвен ќилим (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ го пречека претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во Белград.

Посетата на Лукашенко се слушува на 25-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи на Белград и Минск, кои во последните години ги одбележува развој на економската соработка и трговската размена, јавуваат српските медиуми.

По дочекот, со построена гарда на српската војска, интонирањето на химните и плотуните во чест на високиот гостин, следеше разговор на двајцата претседатели а потоа и пленарна средба на делегациите на Србија и Белорусија.

Лукашенко вчера попладне пристигна во Белград, каде на аеродромот Никола Тесла, со погача и сол, го пречека српскиот претседател. Потоа Вучиќ и Лукашенко, единствениот претседател кој во Белград дојде и за време на бомбардирањето на НАТО, положија венци на гробиштата на ослободителите на Белград и на Споменикот на црвеноармеецот.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе