Лукашенко се потсмева со европската криза со енергенси: „Ќе го споделиме огревот со Европа“ (ВИДЕО)

Белорускиот претседател Александар Лукашенко вети во видео снимка дека ќе „сподели дрва за огрев“ со Европа, за да ѝ помогне да ја издржи претстојната тешка зима.

EPA-EFE

Тој вети дека нема да стои на страна „и да ја остави Европа да умре од студ“, пренесува ТАСС.

Снимката на Лукашенко со пораката се појави на канал на Телеграм близок до прес-службата на белорускиот лидер.

На снимката Лукашенко, со секира во рака, цепи дрва во двор на селски имот со бизнисменот Сергеј Тетерин.

„Ајде, другар! Спречи Европа да умре од студ. Да им помогнеме на нашите браќа, тие можеби ќе ни пружат рака и ќе ни помогнат за возврат еден ден“, порачува Лукашенко на снимката.

„Би требало да размислиме како ова огревно дрво да го направиме достапно за селанецот и тамошните семејства од работничката класа, а не на големите бизнис тајкуни“, вели белорускиот претседател.

„Исто така, клучно е да се обезбеди на (полскиот претседател Анджеј) Дуда и (премиерот Матеуш) Моравјецки да им биде топло. Тие се наши соседи, зар не? Можеби ќе се приберат“, порачува Лукашенко.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе