Белорускиот претседател

Лукашенко: Нашата војска не учествува во операцијата во Украина

Белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти денес дека воените трупи на неговата земја не учествуваат во рускиот напад на Украина.

EPA-EFE

„Нашата војска не учествува во специјалната воена операција“, кажа Лукашенко, тврдејќи дека во Украина не се случува инвазија, туку само „демилитаризација“.

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти рано утринава дека ќе почне специјална воена операција, за да ја демилитаризира Украина.

Во меѓувреме, украинските власти тврдат дека најмалку осум луѓе загинале, додека „околу 50 руски окупатори“ се исфрлени од Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе