Белорускиот претседател

Лукашенко: Нашата војска не учествува во операцијата во Украина

Белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти денес дека воените трупи на неговата земја не учествуваат во рускиот напад на Украина.

EPA-EFE

„Нашата војска не учествува во специјалната воена операција“, кажа Лукашенко, тврдејќи дека во Украина не се случува инвазија, туку само „демилитаризација“.

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти рано утринава дека ќе почне специјална воена операција, за да ја демилитаризира Украина.

Во меѓувреме, украинските власти тврдат дека најмалку осум луѓе загинале, додека „околу 50 руски окупатори“ се исфрлени од Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе