Претседателот на Белорусија за руски медиуми

Лукашенко: Можеби сум предолго на власт

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денес изјави дека е можеби предолго на власт, но истакна дека тој е единствената личност која може за сега да ја заштити земјата, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на руските агенции.

EPA-EFE

„Да, можеби се задржав малку повеќе“, пренесува британската агенција повикувајќи се на ТАСС, која наведе дека Лукашенко тоа го кажал во интервју за неколку руски медиуми.

Лукашенко е на челото на Белорусија од 1994 и прогласи победа на претседателските избори одржани на 9 август, додека неговите противници тврдат дека тие избори се наместени.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе

Некогаш, долго после нашава посета на овој свет ќе се појави некој кој ќе го интересира нашиот престој тука.

повеќе