Лукашенко до Путин за Русите што бегаат од војната: Пушти ги да си одат (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи се сретна со белорускиот диктатор Александар Лукашенко.

Фото: ЕПА

Руската новинска агенција РИА објави исечок од состанокот, во кој се слуша како Лукашенко му зборува на Путин за Русите кои бегаат од мобилизацијата за војната во Украина.

„Нека бегаат... Никогаш не сум се грижел за тоа. Ќе бараат да се вратат... Само треба да одлучиш што ќе правиш со нив“, му вели Лукашенко на Путин на видеото.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе