Лукашенко: Ако Русија пропадне – ќе нè сомелат

Белорускиот претседател Александар Лукашенко смета дека ситуацијата во Казахстан е обид за напад врз постсоветските земји кои граничат со Русија, со цел „Русија да се задуши во крв“.

EPA-EFE

„Потребно им е да ја задушат Русија во крв. Уште еднаш повторувам: Ако Русија пропадне, нема ни да забележиме каде ќе завршиме. Едноставно ќе нè прегазат. Како што јас кажувам – ќе нè сомелат меѓу мелнички камења и ќе нè исплукаат’, кажа Лукашенко, а пренесува РИА Новости.

Тој смета дека испраќањето на контингентот на ОДКБ дејствува „отрезнувачки“ врз организаторите и учесниците на протестите во Казахстан.

Во Казахстан од 2 јануари, по поскапувањето на горивата, траат протести кои прераснаа во судири со силите на редот во кои се убиени десетици и повредени околу илјада луѓе.

Белорусија испрати свои сили во Казахстан во рамки на мисијата на ОДКБ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе