По спорните претседателски избори

Лукашенко: Ако падне Белорусија, следна е Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денес изјави дека во случај да падне неговиот режим, Русија ќе биде следна.

Фото: ЕПА

„Знаете што е заклучено со раководството и со руските власти? Ако падне Белорусија, следната ќе биде Русија“, рече Лукашенко, како што јави агенцијата РИА Новости по интервјуто што го даде за руските медиуми.

Лукашенко оцени дека без него „целиот систем ќе пропадне, а потоа и цела Белорусија“.

Масовните протести траат од спорните претседателски избори на 9 август, на кои Лукашенко беше избран по шести пат.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе