Невреме во Словенија

Љубљана потопена: „Ова се случува еднаш во 250 години“ (ВИДЕО)

Силното невреме кое синоќа ја зафати Словенија поплави повеќе од 500 згради само во Љубљана, пишува 24ур. Дежурните служби примиле над 2.700 повици на граѓани меѓу 20 часот и полноќ.

Скриншот Јутјуб

Патиштата биле поплавени, како и подземните гаражи. Бројни автомобили се уништени, а луѓе заглавиле во автомобилите во надојдената вода.

Проблемот е што за многу кратко време паднало големо количество дожд. Во Љубљана паднале 88 литри на квадратен метар, што, според метеоролозите, „се случува еднаш во 250 години“.

Како што кажа метеорологот Рок Носан, на некои места за многу кратко време паднало поголемо количество дожд отколку што паѓа за два месеци.

Во Љубљана се поплавени над 500 објекти. Главно се поплавени станови на приземје, школи, градинки, индустриски објекти, магацини.

Бројни паркинзи, особено подземните, исто така се под вода. Со обилниот дожд дувал и силен ветар, кој туркал дрвја на улиците.

Властите соопштија дека засега нема повредени.

Метеоролозите за денес најавија помалку врнежи, а попладне и разведрување.

Легенда под Главна слика

Скриншот Јутјуб

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе