Љубљана: Кој паркира непрописно, оди на столбот на срамот (ФОТО)

На социјалните мрежи се појавија фотографии од симпатична кампања во Словенија, кои брзо предизвикаа споредби со регионот.

Twitter

Идејата звучи привлечно, но според коментарите на Твитер, станува збор за кампања во Љубљана против кршењето на прописите, а имињата што се наоѓаат на фотографираните паноа не се имиња на вистински граѓани.

Веднаш следуваа и споредби со граѓаните на метрополите во регионот со коментари дека белграѓани, на пример, веројатно би се натпреварувале кој прв да добие свој билборд.

Легенда под Главна слика

Twitter

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе