Лиз Трас најави воена помош за Украина од 2,6 милијарди долари

Британската премиерка Лиз Трас денеска во Њујорк, каде што ќе учествува на Генералното собрание на Обединетите нации, изјави дека британската помош за Украина во оружје следната година ќе изнесува 2,6 милијарди долари и ќе биде двојно зголемена во однос на годинешнава помош, објави денеска Ројтерс.

Фото: ЕПА

Британија ќе продолжи да ѝ помага на Украина, бидејќи безбедноста на таа земја е и наша безбедност, нагласи Трас во изјавата пред денешниот почеток на Генералното собрание на ОН.

Утре во Њујорк Трас ќе се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден, со кого ќе разговара за воената помош за Украина.

Трас, во својата прва посета во странство по преземањето на функцијата, ќе ги повика лидерите на Генералното собрание да помогнат да ѝ се стави крај на енергетската криза во Европа, која настана откако Русија го прекина снабдувањето со гас.

Велика Британија очекува да постигне трговски договор со САД како една од најголемите награди за своето напуштање на ЕУ, но надежите за брз договор беа уништени кога администрацијата на Бајден рече дека тоа не е приоритет, пренесува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе