Лидл на своите вработени во САД им нуди 200 долари за да се вакцинираат

Германскиот дисконтен ланец супермаркети Лидл им понуди на своите вработени во Соединетите Американски Држави кои ќе се вакцинираат против ковид-19 дополнителни 200 долари откако вакцината ќе стане достапна во сојузните држави.

EPA-EFE

Лидл ја објави таа понуда по сличните потези на своите конкуренти на американскиот пазар како Алди и Долар џенерал кор, како и компанијата за достава на намирници Инстакарт, јавува Ројтерс.

Паричниот поттик на Лидл за вакцинирање е меѓу најголемите кои досега некоја компанија им понудила на американските работници.

Компанијата соопшти дека нејзините работници покажуваат голем интерес за вакцинирање, повикувајќи се на интерна анкета во која речиси осум од 10 работници кажале дека планираат да се вакцинираат веднаш што вакцината ќе биде достапна.

Лидл ги продава своите производи во повеќе од 125 продавници низ девет држави на Источниот брег на САД.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе