Лидл на своите вработени во САД им нуди 200 долари за да се вакцинираат

Германскиот дисконтен ланец супермаркети Лидл им понуди на своите вработени во Соединетите Американски Држави кои ќе се вакцинираат против ковид-19 дополнителни 200 долари откако вакцината ќе стане достапна во сојузните држави.

EPA-EFE

Лидл ја објави таа понуда по сличните потези на своите конкуренти на американскиот пазар како Алди и Долар џенерал кор, како и компанијата за достава на намирници Инстакарт, јавува Ројтерс.

Паричниот поттик на Лидл за вакцинирање е меѓу најголемите кои досега некоја компанија им понудила на американските работници.

Компанијата соопшти дека нејзините работници покажуваат голем интерес за вакцинирање, повикувајќи се на интерна анкета во која речиси осум од 10 работници кажале дека планираат да се вакцинираат веднаш што вакцината ќе биде достапна.

Лидл ги продава своите производи во повеќе од 125 продавници низ девет држави на Источниот брег на САД.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе