Лидерот на Доњецк му испрати порака на Ким Џонг Ун, сака соработка со Северна Кореја

Лидерот на прорускиот сепаратистички регион Доњецк во источна Украина испрати порака до севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Фото: ЕПА

Северна Кореја наводно размислува да испрати работници на проекти за реконструкција во регионите на Украина под руска окупација, па лидерот на отцепената Народна Република Доњецк Денис Пушилин предлага соработка со Северна Кореја, пишува АП.

Северна Кореја минатиот месец стана една од земјите во светот што ја признаа независноста на Доњецк и Луганск, уште еден проруски сепаратистички регион во источна Украина. Ова го принуди Киев да ги прекине дипломатските врски со Пјонгјанг.

Постојат индикации дека Северна Кореја ги преиспитува плановите да испрати работници на проекти за реконструкција во Луганск и Доњецк, што би можело да ѝ помогне на нејзината економија, што е спротивно на санкциите на Советот за безбедност на ОН поради програмата за нуклеарно оружје и балистички ракети.

„Северна Кореја и Република Доњецк би можеле да постигнат корисна билатерална соработка во согласност со интересите на нашите народи“, рече Пушилин, објави денеска официјалната севернокорејска централна новинска агенција.

Сепак, не се наведува дали Ким му одговорила на Пушилин.

Министерството за надворешни работи на Доњецк соопшти дека нивната амбасадорка во Русија, Олга Макеева, на 29 јули се сретнала со севернокорејскиот амбасадор во Русија, Син Хонг Чол, за да разговараат за економска соработка.

Според министерството, Син тогаш изјавил дека ќе има голем потенцијал за билатерална соработка во трговијата и на полето на работната миграција, откако Северна Кореја ги олесни граничните контроли поради пандемијата. Северна Кореја, наводно, води слични разговори со Луганск.

Во 2017 година, Русија ги поддржа санкциите воведени од Советот за безбедност на ОН како одговор на севернокорејската ракетна проба со долг дострел, со кои земјите-членки морале да ги вратат сите севернокорејски работници од своите територии во татковината во рок од 24 месеци.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс минатиот месец ги критикуваше руските предлози дека севернокорејски работници би можеле да бидат вработени во проекти за реконструкција во регионите на Украина под руска окупација, велејќи дека таквите аранжмани би биле навреда за суверенитетот на Украина.

Северна Кореја постојано ги обвинува САД за кризата во Украина, велејќи дека хегемонистичката политика на Западот ги оправдува воените дејствија на Русија во Украина за да се заштити себеси.

Ким ги користи поделбите во Советот за безбедност на ОН продлабочени со руската инвазија на Украина за да го забрза развојот на оружјето додека се обидува да ја направи својата земја нуклеарна сила. Исто така, Ким сака да преговара за укинување на санкциите предводени од САД, пишува АП.

Северна Кореја само во 2022 година тестираше повеќе од 30 проектили, вклучувајќи го и првиот тест на лет на интерконтинентална балистичка ракета по речиси пет години. Исто така, постојат индикации дека Северна Кореја обновува тунели на локации за нуклеарни тестирања што последен пат беа активни во 2017 година. Се верува дека се подготвува да продолжи со тестирање на нуклеарно оружје.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе