Лидерот на десничарската партија: Десничарскиот центар сака Берлускони да биде претседател на Италија

Италијанскиот блок на десниот центар ќе ја поддржи кандидатурата на поранешниот премиер Силвио Берлускони да стане следен претседател на државата, изјави денес лидерот на десничарската партија Матео Салвини.

Фото: ЕПА

Италијанскиот парламент ќе се состане на 24 јануари за да избере нов шеф на државата на местото на Серџо Матарела, претседателот во заминување. Се очекува лидерите на десниот центар да разговараат за ситуацијата на состанок закажан за во петок.

„Десниот центар е одлучен и едногласен во својата поддршка за Берлускони и нема да го прифатиме ветото на левицата од идеолошки причини“, рече Салвини во изјавата, алудирајќи на партиите на левиот центар кои ги осудија политичките амбиции на Берлускони.

Претседателските избори се доминантна политичка расправа во Италија и веројатно ќе имаат големо влијание врз иднината на земјата. Премиерот Марио Драги е меѓу главните кандидати, но неговата промоција во шеф на државата ќе ги остави партиите или да изберат нов премиер или да распишат предвремени избори.

Говорејќи на прес-конференција во средата, Салвини појасни дека неговата партија ќе биде подготвена да остане во владата дури и ако Драги замине, но повтори дека би сакал поранешниот шеф на Европската централна банка да остане премиер.

Партијата Форца Италија на Берлускони соопшти дека ќе ја напушти владата на единство доколку Драги се пресели во претседателската палата Квиринале.

Претседателските избори се одржуваат со гласање на 1.000 парламентарци и регионални делегати. Гласањето се одвива тајно, што им отежнува на партиските водачи да обезбедат дека пратениците ќе ги следат нивните упатства.

Аналитичарите и политичарите веруваат дека на Берлускони - кому сè уште му се суди за неговите злогласни сексуални забави Бунга Бунга од пред повеќе од една деценија - веројатно нема да добие широка поддршка што му е потребна да победи на гласањето.

Дури и ако пратениците од централнодесничарскиот блок гласаат за него, на Берлускони сепак ќе му требаат најмалку 50 дополнителни гласови за да стане шеф на државата, кои би требало да ги обезбеди од независните пратеници.

Рикардо Молинари, лидерот на долниот дом на Лига, изјави за италијанското радио дека неговата партија сака Берлускони да биде избран, но додаде дека неговиот табор треба да најде кандидат кој ќе биде поддржан и од левицата. „Не е тајна дека Берлускони е фигура која предизвикува поделби“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе