Лидерот на Чеченија повика на употреба на нуклеарно оружје во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја повика руската војска да употреби „нуклеарно оружје со мала моќност" во Украина, каде руските војници се соочуваат со тешкотии во некои делови од земјата.

Фото: ЕПА

„Според мене, треба да се преземат подрастични мерки, како што е прогласување вонредна состојба во пограничните области и употреба на нуклеарно оружје со мала моќност“, рече Кадиров во пораката објавена на Телеграм.

Украинската војска претходно денеска соопшти дека опколила неколку илјади руски војници во Лиман во регионот Доњецк, кој во петокот беше анектиран од Русија.

Руската војска од своја страна соопшти дека се повлекува од Лиман.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе