Лидерите на НАТО снимени како го исмеваат Трамп (ВИДЕО)

Лидерите на Велика Британија, Канада, Франција и Холандија на приемот во Бакингамската палата се снимени како го исмеваат долгиот настап пред медиумите на американскиот претседател Доналд Трамп пред самитот на НАТО.

Снимката, направена од камерата на базенот на британскиот домаќин во вторникот вечер, била забележана и преведена од канадската Си-би-си, и го означи тонот на самитот на сојузниците во Вотфорд, во близина на Лондон, пишува АФП.

Британскиот премиер Борис Џонсон може да се слушне како го прашува претседателот на Франција, Емануел Макрон: „Затоа ли доцнеше?“

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, се вклучува: „Доцни, бидејќи згора на сè имаше 40-минутна прес-конференција“.

На средбата во вторникот меѓу Макрон и Трамп имаше долга сесија на прашања и одговори со медиумите, при што лидерите јавно не се согласија за стратегијата и трговијата на НАТО.

Во видеото, Макрон се чини дека раскажува анегдота за средбата, додека британската принцеза Ана и холандскиот премиер Марк Рут слушаат, но францускиот лидер ѝ врти грб на камерата и не може да се слушне поради големата врева.

„О, да, да, тој објави...“ вели Трудо, додавајќи: „И гледаш како вилиците на неговиот тим паѓаат на под“.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе